Sluneční brýle si obvykle spojujeme především s horkým létem. Stále málo lidí využívá ochranu proti slunci v zimě. V zimní sezóně se pro sluneční brýle nejčastěji rozhodují lyžaři, ale ukazuje se, že mohou být velmi užitečné i pro každodenní nošení.

Proč je dobré nosit sluneční brýle v zimě?

V létě je pro nás ochrana našeho zraku před ostrými slunečními paprsky samozřejmostí, ale často si neuvědomujeme, že slunečné zimní dny mohou mít pro náš zrak mnohem vážnější následky.

Ultrafialové paprsky odrážející se od plochy bílého sněhu jsou obzvláště nebezpečné, protože vedou k tzv. jevu oslňování. Je to velmi nebezpečný jev, který způsobuje vznik oslepujících světelných odrazů, což v některých situacích může skončit tragicky.

"Oslepeni odrazy při jízdě autem můžeme sjed z našeho pruhu, a na sjezdovce můžeme přehlédnout smrtelnou překážku, proto mohou být sluneční brýle v zimě velmi užitečné."

Jaké mohou být následky nenosení slunečních brýlí v zimní dny?

Důsledky dlouhodobé expozice očí zimním slunečním paprskům jsou velmi dobře známy Eskymákům. Oslepující odrazy odrážející se od plochy sněhu mohou způsobit vážné poškození oka a těžký zánět spojivek, což vede k tzv. "sněhové slepotě". Eskymáci, aby chránili své oči před touto těžkou nemocí, vyráběli ze zvířecích kostí speciální brýle, které měly omezit přístup světla k očím na nezbytné minimum.

"Sněhová slepota" vůbec není nějakou historickou nemocí, je dobře známa milovníkům vysokohorského lezení. Takže pokud znáte nějakého horolezce, nebo jste sami milovníkem tohoto druhu fyzické aktivity, určitě si přečtěte tento článek až do konce!

Jaké sluneční brýle na zimu vybrat?

Nejlepší ochranu před nechtěnými odrazy světla poskytují polarizační brýle. Efektivně odrážejí světlo od čoček a chrání zrak před únavou a poškozením. Takové sluneční brýle v zimě mohou ochránit před mnoha nebezpečnými situacemi na sjezdovce nebo na silnici, které mohou ohrožovat nejen váš život, ale i život vašich blízkých.

Zrcadlové sluneční brýle na zimu

Zrcadlovky doporučujeme všem, kteří kromě sportovního šílenství sází na módní šílenství. Jednobarevné zrcadlové brýle jistě potěší ty, kteří mají blíže ke klasice, ale pokud jste otevřeni dobrodružství, rozhodněte se pro zrcadlovky duhové nebo ty, které se mění v mnoha různých barvách a odstínech. Kromě všech estetických vlastností zrcadlové brýle díky odrazu oslnivých slunečních paprsků zaručují vysokou úroveň bezpečnosti. Zrcadlovky jsou vynikající brýle na lyže, snowboard i na cestování autem.

Sluneční brýle na zimu ve sportovní verzi – móda nebo pohodlí?

Jedno nevylučuje druhé! Sázíte-li na komfort a pohodlí, nemusíte vůbec ztrácet na designu. Sportovní sluneční brýle jsou dostupné v tolika různých tvarech a barvách, že jak ti, kteří nechtějí příliš vynikat, tak ti, kteří hledají příležitost se pochlubit svými skvosty, najdou mezi nimi ideální model. Módní trendy zachovány! Pojďme na sjezdovku!

Těžké zimní podmínky už vám nebudou strašné, pokud si vyberete polarizační sluneční brýle. Nejlepší budou ty se zrcadlovou vrstvou a UV filtry, protože díky nim správně pečujete o své oči v zimním období. A protože zima obvykle probíhá sportovně, hledejte brýle s flexibilními stranicemi. Elastické panty zajistí, že se brýle dokonale přizpůsobí tvaru vaší tváře a hlavy a zaručí maximální pohodlí při nošení.