Ceny nových brýlí vás děsí? Každý, kdo má jakoukoliv vadu zraku, ví, že nákup brýlí může vážně narušit naše úspory. Jejich ceny se však liší v závislosti na výběru čoček a obrub.

Kolik stojí korekční brýle? Cena, kterou zaplatíte za čočky a obruby

Druhy skel do brýlí a jejich ceny

Nejnižší cenová hladina, za kterou můžeme koupit nejlevnější typ jednoohniskových čoček, začíná od 200 Kč za pár. Za takovou cenu můžete koupit tzv. minerální (skleněné) skla. Skleněné čočky jsou však čím dál tím méně používány v brýlích kvůli významné váze a vysoké náchylnosti k rozbíjení. Ty nejlevnější skla do brýlí nejsou také vhodné pro osazení do každých obrub.

Častěji vybíraným modelem jsou plastové (organické) čočky – jsou podstatně lehčí, odolnější vůči rozbíjení a poškrábání a hodí se do jakýchkoli obrub (nejen plných). Výraznou výhodou organických skel je, že mnohem rychleji odpařují při změnách teplot, což je zvláště užitečné v zimních obdobích. Navíc, plastová skla mohou být pokryta antireflexní vrstvou, která ochrání uživatele před jevem tzv. oslnění. Jejich cena začíná od 550 Kč za pár.

Nejvyšší cenovou hladinu jednoohniskových čoček představují čočky z polykarbonátu . Čočky z polykarbonátu jsou zvláště doporučovány pro aktivní osoby a děti, jelikož se vyznačují největší odolností vůči vnějším faktorům a rozbíjení. Polykarbonátové čočky jsou také velmi lehké a tenké, což umožňuje jejich osazení do jakéhokoli typu obrub. Materiál polykarbonátu však není tak jednoduchý na zpracování jako sklo nebo plast, a proto cena těchto skel začíná od 550 Kč za pár.

Dvojohiskové brýle – ceny

Nejvíce to pocítí v peněžence ti, kteří jsou nuceni koupit progresivní brýle. Korekční progresivní brýle jsou nejčastěji kupovány lidmi po 40. roku života, kteří potřebují skla jak pro čtení, tak pro dobrou viditelnost objektů vzdálených. Progresivní čočky stojí nemalou sumu, která se pohybuje v rozmezí 2500–5000 Kč.

Vylepšující povlaky na skla brýlí

Při vypočítávání celkové ceny čoček je třeba vzít v úvahu také možné dodatečné povlaky. Nejpopulárnější je, jak již bylo zmíněno, antireflexní povlaka. Cena takové povlaky není příliš vysoká, neboť se pohybuje kolem 200 Kč. Podstatně dražší investicí jsou fotochromatické čočky, které tmavnou při kontaktu se slunečním světlem, čímž chrání oči. Jejich cena se pohybuje v rozmezí 500–2500 Kč.

Kolik stojí brýle střední třídy v Polsku?

Průměrná cena brýlí v Polsku je 1600 Kč. Tento výdaj je však nutností pro více než 40% Poláků, kteří se potýkají s vadami zraku. Jak bylo ukázáno výše, cena samotných čoček nejvyšší kvality se může pohybovat od 2700 Kč do 5500 Kč, a k tomu je třeba připočítat ještě cenu obrub. A kolik stojí obruby k brýlím? Dalších 1500 korun – tolik budeš muset utratit navíc za obruby. Celkové ceny brýlí opravdu způsobují závratě. Není tedy divu, že mnoho Poláků je nuceno si brát půjčky na nákup korekčních brýlí. Ale musí to tak být?

Musí být cena brýlí tak vysoká?

Ale jsi někdy přemýšlela, proč jsou ceny korekčních brýlí tak vysoké? Odpověď je poměrně jednoduchá, ale ne příliš optimistická. Brýle jsou jednou z mála věcí, které jsou 100% praktické a zároveň 100% estetické. Nosíme je 15 hodin denn ě, a proto jsme ochotni zaplatit za ně jakoukoliv částku. Tuto slabost využívají výrobci brýlí, kteří nastavují maloobchodní ceny nepřiměřeně vysoké ve srovnání s výrobními náklady.

Jaké jsou skutečné náklady na výrobu brýlí?

Doufáme, že sedíte pohodlně, a pokud ne, tak si najděte nějakou oporu. Odhadované náklady na výrobu brýlí (jak čoček, tak i obrub) se pohybují okolo 100 – 150 Kč. Proč tedy jsou ceny obrub a čoček tak nesmírně vysoké? Protože nikdo nic nedělá proti monopolním praktikám v průmyslu, který ročně vydělává 100 miliard dolarů.

"Monopol" na korekční brýle skupiny Luxottica

Znáte korekční brýle značek jako Prada, Ray–Ban, Chanel, Michael Kors, Versace, Tiffany & Co nebo Oakley? Všechny jsou vyráběny jedním výrobcem, italskou skupinou Luxottica.

Více než 80% známých značek výrobců brýlí patří pod jednu skupinu.

Taková monopolní praxe brání vstupu menším maloobchodním firmám na trh, a proto může Luxottica stanovit libovolné ceny produktů, což vede k tomu, že náklady spojené s nákupem nových brýlí jsou tak vysoké.

Každá věc stojí tolik, kolik jsou lidé ochotni za ni zaplatit. – Andreo Guerra, CEO Luxottica

Skupina Luxottica dělá vše pro to, aby si udržela monopol na optickém trhu. Před čtyřmi lety italská skupina převzala největšího výrobce čoček a korekčních skel na světě – Essilor. Takové praktiky jim umožňují udržet cenovou marži na úrovni 1000%, což je otevřeně přiznáváno předsedy společností patřících do skupiny. Zakladatel LensCrafters (firma patřící do Luxottica) ve svém rozhovoru pro Los Angeles Times v roce 2019 otevřeně přiznal, že současné ceny jsou prostě vydíráním.

https://www.vox.com/the–goods/2019/3/6/18253555/eyeglasses–cost–lenscrafters–essilor–luxottica

Mohou být levné korekční brýle stejně dobré jako drahé modely z optického salonu?

Často se obáváme špatné kvality brýlí a neodvažujeme se na nákup přes internet, protože modely doporučené paní v optickém salonu se nám zdají jistější. Věříme, že milá paní z salonu nechce, abyste přeplácela za brýle, ale většina optických salonů (zejména ty patřící do řetězců) také patří do monopolu skupiny Luxottica. Ty nejpopulárnější řetězce optických salonů, které znáte z téměř každého nákupního centra (nemůžeme uvést jejich jména, protože bychom byli obviněni z nekalých reklamních praktik), patří do skupiny RayBan. Ano, správně si vzpomínáte, toto jméno se zde již objevilo dříve. Právě pro ně vyrábí skupina Luxottica.

Kolik by měly stát obruby k brýlím?

Několik set korun – tolik byste měli platit za své obruby k brýlím. Ceny uměle vytvářené výrobci by neměly být pro vás měřítkem. Značkové progresivní brýle mohou stát více než 5500 Kč. Nemusíte však naplňovat kapsy obrovským korporacím, protože levnější modely, které stojí do 800 Kč, nejsou od nich v ničem horší – mají prostě mnohem nižší marži, protože menší firmy se musí o zákazníka starat v téměř monopolním prostředí.

Doufáme, že tento článek vám otevřel oči a příště, když se budete rozhodovat, kde koupit brýle, vyberete si menšího místního optika nebo hledat malé polské firmy na internetu. S vědomím, kolik ve skutečnosti stojí korekční brýle, nebudete chtít přeplácet. Klidně se můžete rozhodnout pro levnější brýle – ceny v této oblasti nijak nesouvisí s kvalitou. Stojí za to vyzkoušet alternativní řešení! Korekční brýle pro každodenní nošení nebo ke čtení vůbec nemusí být drahé.