Soustředit se na práci je téměř nemožné, když náš pohled zakrývají šmouhy a otisky prstů. Každý, kdo nosí brýle, dobře zná tento problém, stejně jako ten úžasný pocit krystalicky čistého obrazu a neomezeného vidění, který nás provází při koupi nových brýlových čoček.

Udržet brýle dokonale čisté se zdá být nemožné, protože během dne je spousta příležitostí, kdy čočky přijdou do kontaktu s našimi rukama - opravování jejich polohy, nasazování a sundávání, nebo prosté vyndávání a vkládání do pouzdra znamená neustálé znečištění. Stejně tak atmosférické faktory nebo kontakt se znečištěním ve vzduchu.

Vědomí toho, jak správně čistit brýle v každodenních situacích, je klíčové, protože špinavé dioptrické nebo sluneční brýle nevypadají jen neesteticky, ale mají i špatný vliv na náš zrak.

Dlouhodobé nošení špinavých brýlí může přispět k přenosu bakterií ze špinavých čoček do oka a jeho okolí, což může vést k vážným bakteriálním infekcím oční bulvy nebo kožním onemocněním.

Je mýtem, že všechny brýle časem budou mít viditelné škrábance. Pokud se na vašich brýlích objevily škrábance a špína se zdá přilnout rychleji, pravděpodobně to znamená, že používáte nevhodnou techniku čištění brýlí nebo je nesprávně ukládáte.

Můžete však výrazně prodloužit životnost svých oblíbených brýlí, pokud se seznámíte s vhodnými metodami jejich čištění jak doma, tak i mimo domov.

Speciálně pro vás jsme připravili naše osvědčené metody, díky kterým budete vždy vědět, jak čistit brýle, aby nedošlo k poškození čoček!

Přestaňte plýtvat svým časem a zjistěte, jak čistit brýle rychle a efektivně !

Nejste si jisti, čím čistit brýle? Seznamte se s našimi kroky, které vám umožní správně čistit brýle.

  1. Především, před začátkem čištění brýlí se ujistěte, že vaše ruce jsou čisté od prachu a mastných krémů, které by mohly zanechat šmouhy na skle čoček. Umyjte si ruce mýdlem, které neobsahuje žádné oleje, a poté pečlivě osušte ruce ručníkem, který se netřepí.
  2. Abyste zabránili poškození čoček a obrub, je nejlepší začít čištění uchopením rohů obrub.
  3. Umístěte brýle pod jemný proud teplé vody (nikdy nečistěte brýle horkou vodou, která může trvale poškodit čočky) - to pomůže odstranit nečistoty, které by mohly způsobit nevzhledné škrábance na skle během dalších fází čištění.
  4. Na konečky dvou prstů (ukazováček a prostředníček) naneste malé množství jemného mýdla, které neobsahuje v svém složení hydratační oleje nebo prostředek na mytí nádobí. Stačí opravdu jen dvě kapky.
  5. Začněte mytí! Jemně kruhovými pohyby otírejte obě strany čoček, a poté přejděte k důkladnému mytí ostatních částí brýlí. Umyjte pečlivě všechny části obrub, protože ponechání jakýchkoli drobných nečistot může způsobit poškrábání brýlí v další fázi čištění.
  6. D ůkladně opláchněte brýle od vzniklé pěny. Nakonec brýle protřepejte, abyste odstranili zbytky vody. Nezapomeňte, že nedůkladné odstranění mýdla nebo čistícího prostředku způsobí vznik nevzhledných šmouh na čočkách během sušení.
  7. Vysušte brýle utěrkou z mikrovlákna nebo bavlněným ručníkem. Nejdůležitější je, aby použitý materiál byl naprosto čistý - použití i mírně znečištěného materiálu může opět způsobit vznik škrábanců nebo nevzhledných šmouh, což vás donutí opakovat předchozí kroky.

A hotovo – nyní jsou vaše brýle dokonale čisté!

Správné čištění brýlí

Pro opravdové perfekcionisty doporučujeme občas umýt své brýle v ultrazvukové myčce. Takové zařízení je dostupné téměř v každém optickém salonu a profesionální čištění brýlí zajistí, že vaše oblíbený pár brýlí získá druhý život, zbaví se na dlouhou dobu problému se špinavými čočkami.

Čím čistit brýle, když jste mimo domov a nemáte možnost využít teplý proud vody?

Nejlepším řešením je použití speciálních utěrek na čištění brýlí. Taková utěrka obsahuje speciální materiál, díky kterému je čištění skel mnohem bezpečnější a příjemnější.

Levnější alternativou k utěrkám je nosit s sebou kapesní utěrku z mikrovlákna a malé balení čistícího roztoku na brýle. Čistící roztok vám umožní rychle vyčistit oblíbené brýle bez nutnosti hledání místa s tekoucí vodou.

Tohle rozhodně nedělejte — tedy jak nečistit brýle.

ODĚVY:

Kdo z nás se nikdy nepokusil vyčistit skla brýlí svým oblečením? Jsme si vědomi, že takové činnosti jsou často prováděny mechanicky, ale časté používání košile pro "péči" o naše brýle způsobí jejich poškrábání, proto že drobná vlákna tkaniny mohou trvale poškodit vaše brýlové čočky.

SLINY:

Bývají nazývány tekutinou hodnou zlata, ale pro čištění povrchu vašich brýlí se rozhodně nehodí. V každém milimetru vašich slin se nachází přibližně 100 milionů různých bakterií a ano, některé z nich mají baktericidní účinky, například histatin, ale ostatní přenesené na povrch brýlí mohou dokonce přispět k vzniku bakteriálních infekcí očí.

DOMÁCÍ ČISTÍCÍ PROSTŘEDKY NA SKLO:

Čistící prostředky na okna nebo skleněné povrchy obsahují silné chemikálie, které mohou poškodit čočky nebo dokonce obarvit vaše oblíbené obruby.

TOALETNÍ PAPÍR, KAPSYNKA NEBO PAPÍROVÉ UTERÁKY:

Tyto materiály jsou příliš hrubé na čištění brýlí, protože obsahují dřevěnou drť, která může trvale poškrábat povrch skel.

Nyní už víte, jak správně čistit brýle, které produkty nepoužívat a které jsou doporučené. Pokud však chcete prodloužit jejich životnost, měli byste dodržovat několik pravidel týkajících se jejich skladování a používání. Díky tomu budou vaše brýle dlouho podporovat vaše oči v aktivitě a vnímání krás života!

Pamatujte, že:

  • brýle by měly být skladovány v pouzdře čočkami nahoru. Při vyjímání je chyťte za nosník, což efektivně minimalizuje situace, kdy vaše brýle mohou být vystaveny poškrábání nebo poškození.
  • při ranní hygieně nikdy neklaďte brýle na umyvadlo. Chemikálie obsažené ve spreji na vlasy nebo deodorantu se mohou dostat na povrch skel a trvale poškodit jejich ochranné vrstvy.
  • nikdy nenechávejte brýle v autě v horký nebo mrazivý den. Extrémní teploty mohou poškodit vrstvy čoček a dokonce deformovat obruby.

Mám škrábance na brýlích, co teď? Jak se zbavit škrábanců na brýlích?

I nejlepší rady týkající se toho, jak čistit brýle s antireflexem a čím myt brýle, nepomohou, pokud už máte škrábance na sklech vašeho oblíbeného páru brýlí. Existuje však několik triků, které vám mohou pomoci, zejména pokud škrábance na sklech nejsou výrazné.

V hlubinách internetu najdete spoustu nápadů, jak myt brý le, aby se odstranily škrábance, ale většina z nich je neúčinná (ověřená informace). Známe však jeden ověřený způsob, jak se vypořádat se škrábanci, který rozhodně stojí za vyzkoušení! Použijte jedlou sodu. Připravte roztok vody a sody v poměru 1:2 a poté pastu rozetřete na sklech vašich korekčních brýlí.

Po dokončení je důležité brýle důkladně opláchnout z roztoku a poté je pečlivě vysušit čistým ručníkem - vždy používejte čerstvý materiál, jinak můžete vytvořit nové škrábance. Mějte na paměti, že takové čištění brýlí je poměrně invazivní, proto jej neprovádějte příliš často, pokud chcete, aby vaše brýle vydržely dlouho.