Každý, kdo řídí auto, dobře zná nepohodlí spojené s ranní nebo večerní jízdou, když je slunce blízko zenitu. Vznikající světelné odlesky mohou být oslňující, což výrazně ztěžuje řízení auta a v extrémních případech může vést k smrtelně nebezpečným situacím. Můžeme se však těmto situacím snadno vyhnout, pokud si vybereme správné sluneční brýle pro řidiče.

Jaké sluneční brýle si vybrat pro řidiče?

Dobré sluneční brýle pro řidiče by měly zabránit vzniku oslňujících světelných odlesků. Tento úkol splní modely s polarizačním filtrem. Polarizační čočky snižují oslňující světlo a zvyšují kontrast vidění, což výrazně zlepšuje ostrost obrazu.

"Sluneční brýle pro řidiče s polarizací ti pomohou vyhnout se nebezpečným situacím na silnici."

Důležitá je také správná síla ultrafialového filtru, protože od jeho výše závisí, do jaké míry jsou chráněny tvé oči. Dobré brýle pro řidiče by měly mít alespoň UV filtr 400.

Při koupi brýlí na řízení auta si také všimněte, zda mají příslušné atesty Evropské unie. Produkty splňující normy a směrnice Rady EU mají záruku odpovídající kvality.

Jaké brýle pro řidiče v noci a jaké pro jízdu ve dne?

Brýle pro řidiče musí chránit náš zrak před únavou. Nejlepší brýle pro denní jízdu by měly mít UV filtr kategorie 3. Tento filtr absorbuje až 80% slunečního světla, což zajišťuje, že do našich očí proniká pouze optimální množství světla, které umožňuje zachování vynikající kvality obrazu.

Modely brýlí pro řidiče s takovým filtrem se však mohou neosvědčit při nočních jízdách, protože ztmavují obraz. Pro noční jízdu jsou ideální polarizační brýle se žlutými čočkami, které nezatemňují viděné prostředí a eliminují oslňující světlo.

Řízení auta ve slunečný den – jaké brýle se nejlépe hodí?

Někdy nestačí pouze polarizace v brýlích, protože eliminuje pouze oslňující horizontální světelné paprsky. Dobrým nápadem je řídit auto v tzv. zrcadlovkách. Brýle pro řidiče se zrcadlovými čočkami odrážejí téměř všechny sluneční paprsky, díky čemuž můžete být jisti, že vaše oči se rychle neunaví kvůli příliš velkému množství pronikajícího světla.

Jaký tvar brýlí pro řízení auta vybrat?

Model a materiál, ze kterého jsou brýle na jízdu vyrobeny, jsou velmi individuální záležitostí. Je však důležité, aby vybraný model byl dostatečně lehký, odolný a především pohodlný. Komfort nošení zajišťují flexibilní straničky, díky kterým se brýle dokonale přizpůsobí tvaru vaší hlavy a nezpůsobují tlak.

Jaké brýle pro řidiče jsou nejlepší?

Ideální brýle pro řidiče jsou polarizační sluneční brýle s filtrem 400 kat 3, flexibilními straničkami a zrcadlovými čočkami. Tento model ti zajistí:

  • ochranu před oslňujícími světelnými odlesky
  • vhodnou ochranu očí před škodlivými UV paprsky
  • stabilní uchycení

Výborně se hodí jako brýle pro profesionální řidiče pro jízdu během dne. V noci však doporučujeme volbu brýlí se žlutými čočkami, které ti zajistí správnou jasnost obrazu.