Všichni víme, že sluneční brýle nám usnadňují vidění ve slunečné dny. Jsou velmi oblíbeným doplňkem, který kromě estetické funkce má také důležité prozdravotní vlastnosti. Právě ony chrání náš zrak před škodlivým působením ultrafialových (UV) paprsků, které jsou příčinou mnoha vážných očních onemocnění.

Jak to bývá u populárních věcí, o vlastnostech slunečních brýlí kolují různé mýty, které nám ztěžují výběr vhodného modelu. Chcete se dozvědět, která oblíbená tvrzení o brýlích jsou mýty a která z nich jsou fakta?

Sluneční brýle jsou pro naše zdraví velmi důležité, proto před jejich koupí stojí za to ověřit informace, které kolují na internetu, protože některé populární mýty nám mohou prostě uškodit.

Seznamte se s 6 důležitými fakty o slunečních brýlích, které byste měli znát před koupí vhodného modelu.

1. Důležitá je 100% ochrana

Potřeba koupit model s odpovídajícím slunečním filtrem je fakt. Sluneční brýle, které mají filtr nižší než kategorie 3, se neosvědčí během letních výletů, protože poskytují nedostatečnou ochranu před škodlivými UV paprsky. Informace o úrovni filtru najdete nejčastěji na samolepce na skle nebo na připevněné etiketě.

2. Čím větší čočky, tím lépe

Při koupi větších čoček lépe chráníme náš zrak a kůži kolem očí – to jsou nepopiratelné fakty. Sluneční brýle, které mají větší skla, více omezují přístup slunce k očím. Čím větší jsou skla brýlí, tím méně slunce dosahuje k vašim očím. Kryjí také větší plochu kůže, takže jsou rozhodně lepší prevencí mimických vrásek kolem očí.

3. Tmavší skla nechrání více

Populárním mýtem je, že tmavá skla slunečních brýlí lépe chrání před UV zářením. Nezáleží na tom, jaké barvy jsou skla vašich slunečních brýlí – světlé nebo tmavé – blokují stejné množství UV záření.

4. Barva také nehraje roli

Na internetu kolují fámy, že fialová skla slunečních brýlí pohlcují více UV záření, a tím jsou bezpečnější. Tento mýtus vyvracíme. Barva skel nemá žádný významný vliv v případě ultrafialového světla. Barevná skla ovlivňují pouze obraz viděný skrz sklo brýlí a samozřejmě jejich vzhled.

5. Polarizační brýle eliminují odlesky, ne UV záření

Polarizace v brýlích eliminuje světelné odrazy, jako v případě oslnění světlem odrážejícím se od hladiny vody nebo rozpáleného asfaltu. To neznamená, že chrání naše oči více před UV zářením, umožňují nám pouze lepší viditelnost při činnostech jako řízení auta nebo při rybaření.

6. Brýle nemusí stát několik set korun

Dobré brýle vůbec nemusí stát majlant, aby dobře chránily vaše oči. Ve většině případů se kvalita brýlí za 30 korun neliší od brýlí za 300 korun. Pokud jste někdy slyšeli názor, že brýle za několik set korun jsou mnohem lépe vyrobené než levnější modely, můžete tuto informaci "hodit do koše" na známé anti-fakty. Sluneční brýle téměř v 98% vyrábí jedna skupina Luxottica, která má téměř monopol na celý trh s optikou na světě, a proto je jejich cena uměle zvýšená. Neplaťte slepě za značku, plaťte za kvalitu.

Nyní už víte, která oblíbená rčení o brýlích jsou mýty a která fakta. Sluneční brýle jsou velmi důležitým doplňkem, který chrání před vážnými očními chorobami, proto jsme se snažili co nejlépe ověřit pro vás tyto informace! Doufáme, že informace, které jste se dozvěděli v našem článku, vám pomohou při výběru ideálního modelu :)