Jsou korekční brýle a takzvané "čtecí" brýle vždy totéž? Ne nutně, a nejvíce k tomu mají co říci profesionální oční lékaři. Abychom jednou provždy rozptýlili pochybnosti v této věci, vytvořili jsme průvodce, díky kterému rychle a pohodlně určíte, které konkrétně potřebujete.

Korekční brýle a čtecí brýle

Korekční brýle a čtecí brýle se liší svým účelem. Úkolem těch prvních je komplexní korekce zrakových vad, která umožňuje fungování na stejné úrovni, na jaké žijí lidé, kteří vše vidí jasně. Jejich nákup předchází vyšetření očí pomocí specializovaného přístroje, který přesně určuje stupeň zrakové vady. Výsledek interpretuje profesionální oční lékař nebo optometrista, který z různých čoček a řešení vybírá nejlepší kombinaci pro nás.

Korekční brýle jsou dražší modely, ale právě ony umožňují lidem se slabým nebo nejasným viděním žít, jako by jejich oči byly zcela zdravé.

Čtecí brýle – levné a užitečné pro každodenní použití

Čtecí brýle – jak už název napovídá – jsou určeny hlavně pro drobné činnosti prováděné doma, na kterých nezávisí naše ani cizí bezpečnost. Protože je můžeme koupit sami v mnoha obchodech (někdy i v supermarketech), celému procesu nepředchází podrobné vyšetření ani konzultace se specialistou.

Neměli bychom tedy používat čtecí brýle při řízení motorových vozidel ani při procedurách, které vyžadují absolutní soustředění a dokonalý zrak. Nedostatek konzultace s očním lékařem a důkladné analýzy stavu našich očí způsobuje, že takové brýle mohou být vybrány nepřesně, a tím nedostatečně korigují naši zrakovou vadu.

Čtecí brýle mají řadu výhod. Především jsou levnější, a to výrazně levnější. Jejich nákup není předcházen nákladnými návštěvami u očního lékaře, a nejlevnější pár koupíme za několik desítek zlotých téměř v každém supermarketu. Snadná dostupnost takových brýlí je také důležitým plusem, protože někdy naše "druhé oči" mohou mít nehodu, pak výměna za novější model nebude představovat žádný problém.

Zamyslete se, co kupujete!

Snadná dostupnost se však může ukázat jako mínus v situaci, kdy si naše čtecí brýle koupíme v supermarketu nebo drogerii – nejlevnější skla dovážená z Číny, jsou exempláře, které vznikají v důsledku masové produkce na obrovskou škálu, což se výrazně projevuje na kvalitě skel a samotných obrub. To může vést k bolestem a závratím, neostřému vidění, problémům s odhadem vzdálenosti, zkreslení obrazu a mnoha dalším komplikacím. Oči jsou pro každého z nás jedním z nejcennějších orgánů a nikdo nemusí být přesvědčován, že je třeba o ně pečovat. Proto by nákup i tak zdánlivě banální věci, jako jsou čtecí brýle, měl proběhnout v renomovaném obchodě, který kontroluje své dodavatele.

Kdy nejsou čtecí brýle dostatečné?

Na závěr je dobré zmínit, že z pohodlí nákupu čtecích brýlí musí rezignovat osoby, u kterých se kombinují více vad, například krátkozrakost a astigmatismus. Čtecí brýle se hodí pouze pro korekci jednoduchých zrakových vad, v případě větších problémů doporučujeme výběr korekčních brýlí.