Pilotské brýle jsou jedním z nejoblíbenějších stylů slunečních brýlí v módním průmyslu. Ale víte, že původně nebyly navrženy jako módní doplňky?

Pilotské brýle a jejich jedinečný příběh

Design aviatorů vyvinuli němečtí podnikatelé Bausch & Lomb, který byl původně určen pro piloty letadel a letecké nadšence. Sluneční brýle aviator byly navrženy, aby piloti mohli chránit své oči během letu před oslněním sluncem, a tím zlepšit bezpečnost vzdušných cest a akrobacií. Odtud také pochází název pilotských brýlí, který původně neměl nic společného s módou, ale pouze s leteckým průmyslem.

Jak vypadají pilotské brýle? (Aviator'y)

Sluneční brýle aviator se vyznačují tmavými nebo odrazivými - zrcadlovými čočkami, stejně jako jemnými kovovými rámečky a tenkými stranicemi.

Původní design slunečních aviatorů předpokládal mnohem větší čočky, než jsou dnes běžné trendy. Čočky brýlí měly zakrýt co největší část obličeje, aby ochránily celé oči před oslněním světlem. Dnes jsou čočky pilotských brýlí mnohem menší a subtilnější, a celé brýle jsou stále rozmanitější.

 

Jak se sluneční brýle aviator staly hitem módy?

Vše začalo, když Douglas McArthur přistál na Filipínách během druhé světové války. Měl tehdy pár originálních slunečních aviatorů, a reportérům se podařilo udělat mu fotografie. Když noviny zveřejnily fotografie, staly se pilotské brýle slavné. V roce 1987 se značka Bausch & Lomb rozhodla pro něj vytvořit celou řadu slunečních brýlí.

 

Pilotské brýle a jejich velká sláva 40. a 50. let 20. století

Popularita slunečních brýlí ve stylu aviator neustále rostla a byla zvláště žádaná francouzskou armádou. V 40. a 50. letech 20. století se sluneční brýle aviator staly hitem, protože lidé začali upřednostňovat sluneční brýle s kovovými rámečky před těmi plastovými. Avšak v roce 1980 popularita aviatorů uvízla na mrtvém bodě a Bausch & Lomb byli nuceni učinit rozhodnutí, které změnilo historii pilotských brýlí.

 

Sluneční brýle aviator na velkých plátnech 80. let

V roce 1982 firma podepsala více-milionovou smlouvu o umístění produktu. To umožnilo účast pilotských brýlí v filmech a televizních programech, což pro ně bylo obrovskou reklamou. Jak se ukázalo, byl to velký úspěch, a v okamžiku, kdy se sluneční brýle aviator objevily ve filmu Top Gun, ve kterém Tom Cruise a Val Kilmer hráli role pilotů letectva, zaznamenala značka Bausch & Lomb 40% nárůst prodeje aviatorů.

 

Jak vypadá současná popularita aviatorů?

Od 80. let si pilotské brýle stále udržují obrovskou popularitu po celém světě. Bez ohledu na styl a charakter, ve kterém jsou nyní navrhovány, lze bezpochyby potvrdit, že sluneční brýle aviator jsou nadčasovým dílem a dodnes jsou aviatorky klíčovým modelem brýlí v popkultuře a významnou součástí módního průmyslu.