Mnoho lidí při nákupu nových slunečních brýlí vychází z principu, že čím tmavší skla, tím lépe ochrání oči před slunečními paprsky. To je mýtus! Velmi populární a velmi škodlivý. Ve skutečnosti tmavá skla způsobí rozšíření zornic, což přispívá k většímu množství slunečních paprsků pronikajícím do oka.

Při rozhodování, jaké sluneční brýle zakoupit, bychom měli především věnovat pozornost typu filtrů a jejich kategoriím.

V současnosti má téměř každý pár slunečních brýlí, které si koupíme, označení UV 400, ale málokdo ví, co to vlastně znamená? Souvisí to s ochranou našeho zraku před slunečními paprsky?

UV 400 – co to znamená?

Filtr UV400 blokuje všechny světelné paprsky do délky 400 nanometrů - zahrnuje to všechny sluneční paprsky UVA a UVB. Pokud hledáte nový pár brýlí, určitě se rozhlížejte po modelech, které mají ochranu UV400 nebo vyšší. Dobré sluneční brýle s filtry nad 400 budou blokovat 99,9% škodlivých ultrafialových paprsků.

Filtr UV 400 kat 3 poskytuje základní ochranu našeho zraku před následujícími ultrafialovými paprsky:

  • UV-A – nejškodlivější a nejrozšířenější záření, které však v velkém množství může způsobit problémy se zrakem, a v extrémních případech fotochemickou kataraktu. Je to nejškodlivější pro náš zrak. Jeho nadbytek, zejména v oblasti jemné kůže kolem očí, může oslabit kolagenová vlákna, což může vést k rychlejšímu stárnutí kůže v této části obličeje.
  • UV-B – záření, které stimuluje tvorbu vitamínu D v těle. Jeho nadbytek však může způsobit zarudnutí kůže a alergické reakce.
  • UV-C – záření, které je teoreticky téměř kompletně absorbováno ozonovou vrstvou. Avšak i krátkodobý kontakt očí s tímto zářením je může neodvratně poškodit; stejně tak celý organismus.

Sluneční brýle bez filtru UV 400 – jaké mohou být následky?

Každý, kdo kdy trpěl slunečními popáleninami, ví, jak nebezpečné může být záření pro naši kůži. Oči jsou velmi citlivý orgán, který potřebuje speciální ochranu. Nenošení brýlí s filtrem může vést k vážným zdravotním problémům.

Nadměrná expozice UV-A záření je spojena s vývojem makulární degenerace (AMD), která může vést k trvalému poškození sítnice.

UV-B záření způsobuje tzv. slepota sněhová, která je zodpovědná za dočasnou ztrátu zraku.

Brýle s UV filtrem jsou klíčové pro udržení zdravého zraku – mohou předcházet takovým zdravotním problémům jako je zánět spojivek a v dlouhodobém horizontu jsou vynikající prevencí proti šedému zákalu.

Co znamenají čísla 1, 2, 3, 4 u označení filtru UV400?

Koupila jsi nové sluneční brýle s filtrem a zajímá tě, co znamená tajemné číslo umístěné u nálepky filtru UV400? Číslo umístěné u označení filtru udává stupeň ztmavení skel.

  • Kategorie 0 – propouští od 80 do 100% světla
  • Kategorie 1 – propouští od 43 do 80% světla
  • Kategorie 2 – propouští od 18 do 43% světla
  • Kategorie 3 – propouští od 8 do 18% světla
  • Kategorie 4 – propouští od 3 do 8% světla

Sluneční brýle UV 400 kategorie 0 a kategorie 1 – pro koho?

Sluneční brýle UV 400 kat. 0 mají průhledná nebo lehce zatmavená skla. Absorbují maximálně 20% dopadajícího světla, a tím poskytují nejnižší ochranu našich očí. Tento model brýlí se používá při sportování, např. při cyklistice, protože chrání naše oči před větrem nebo pískem, ale ne před sluncem.

Pokud jsou brýle označeny kategorií 1, opět nabízejí prakticky žádnou sluneční ochranu a jen minimální ochranu před oslněním sluncem. Takový model brýlí se většinou používá jako doplněk módního stylu. Můžeme říci, že skutečné UV brýle, které nám poskytnou jakoukoliv ochranu, začínají až od kategorie 2.

Sluneční brýle UV 400 s kategorií 2 a vyšší

Sluneční brýle UV 400 kat 2 znamenají střední úroveň ochrany před oslněním a dobrý stupeň ochrany před UV světlem. Brýle kategorie 3 lze úspěšně používat v slunečné jarní nebo podzimní dny. Skvěle se hodí také při řízení auta, kde jsme vystaveni častým změnám osvětlení (např. při průjezdu tunelem). Sluneční brýle UV 400 s kategorií 3 nám již nabízejí velmi dobrý stupeň ochrany zraku před zářením. Právě tento typ brýlí je doporučován pro letní období - efektivně chrání oči jak před oslněním, tak i před UV světlem.

A co kategorie 4? Takové brýle jsou doporučovány výhradně pro výlety do hor a jsou naprosto zakázány k použití při řízení auta! Nabízejí extrémní ochranu před oslněním i slunečním zářením.

Jak zkontrolovat, zda brýle mají UV filtr?

Chcete zkontrolovat, zda vaše nové brýle opravdu mají vysoký UV filtr? Brýle můžete ověřit téměř v každém optickém salonu pomocí fotometru. Existuje však také domácí způsob, který vám pomůže zjistit, zda vaše brýle skutečně mají filtry deklarované na etiketě. Uděláte to s pomocí UV lampy a bankovky.

  1. Osviťte bankovku UV lampou, osvětlujte její povrch. Každá nová polská bankovka obsahuje viditelné nebo ve dnešním světle neviditelné nápisy, jako je například série tisku atd., které svítí pod vlivem ultrafialového záření.
  2. Nasaďte si své brýle. Vidíte na bankovce svítící vlákna? Pokud ano, vaše brýle nezajišťují odpovídající ochranu před UV zářením a nápis UV400 je pouze marketingový trik.

Toto je také vynikající způsob, jak ověřit způsobilost starých brýlí. Brýle, které jsou již několik let staré, mohou mít nevzhledné škrábance na čočkách, a brýle se poškrábanými čočkami nemusí poskytovat dostatečnou ochranu. Pokud tedy intenzivně používáte své brýle, je dobré čas od času zkontrolovat, zda nebyly UV400 filtry poškozeny. To je zvláště časté, pokud zakoupené brýle mají "natištěný" filtr na sklech, ane jsou v čočkách zabudované.