Čím dál více lidí si je vědomo výhod, které přináší nošení slunečních brýlí. Zlepšení vzhledu, ochrana zraku nebo dokonce prevence mimických vrásek kolem očí jsou jen některé z nich. Při hledání ideálního modelu narazíme na mnoho různých názvů brýlí, které mohou znít trochu tajemně. Jedním z takových modelů jsou právě zrcadlové brýle. Čím se zrcadlové brýle liší od obyčejných brýlí? Jaké jsou výhody nošení zrcadlovek? Na obě otázky najdete odpověď v následujícím článku!

Zrcadlové brýle – jak to funguje

Zrcadlové brýle odrážejí obraz jednostranně, to znamená, že váš protějšek ve sklech vašich brýlí uvidí pouze svůj odraz. Nebude moci vidět vaše oči tak jako u běžných slunečních brýlí. Toto řešení nám přináší velké výhody, protože právě naše oči nejčastěji prozrazují naše emoce.

Jak to funguje, že zrcadlové brýle odrážejí obraz?

Jejich skla jsou pokryta speciální dodatečnou vrstvou, která způsobuje odrážení světla. Dříve kvůli technologickým možnostem měly zrcadlové brýle výhradně stříbrná skla a odrážely obraz jako obyčejné benátské zrcadlo. Nyní je můžeme získat také v jiných barvách, například modré, zelené, hnědé nebo dokonce s duhovým spektrem.

„Zajímavé je, že barva vnější vrstvy nemá vliv na to, jak vidíme skrze daná skla – efekt funguje pouze zvenčí.“

Zrcadlové brýle - nevýhody a výhody

Výhody zrcadlových brýlí

Ač to může znít iracionálně, zrcadlové brýle nám poskytují jasnější vidění obrazu než běžná skla. Děje se tak proto, že neabsorbují světlo jako obyčejné brýle, ale odrážejí ho. Lepší vidění je rozhodně velkým plusem zrcadlových brýlí.

Zrcadlovky jsou díky tomu, že odrážejí vnější světlo, velmi oblíbené mezi sportovci. Brýle se zrcadlovými skly chrání účastníky maratonů nebo jiné milovníky outdoorových sportů před pronikáním příliš velkého množství světla. Chrání také před nechtěnými slunečními odlesky, které mohou být zvláště nebezpečné při řízení auta.

Při diskusi o výhodách zrcadlovek nesmíme zapomenout na jeden velmi důležitý atribut, a to anonymitu. Tato vlastnost by rozhodně měla být na seznamu výhod. Zrcadlové brýle nejen chrání váš zrak před ultrafialovými paprsky, ale také brání v pozorování vašich očí. Když máte na sobě zrcadlovky, nikdo neví, přesně kam nebo na co se díváte. Tato výhoda je často klíčovým aspektem, který vede muže k nákupu zrcadlovek. Dá se říci, že výrazně usnadňují kontakt s opačným pohlavím, zvláště v horkých dnech.

Nevýhody zrcadlovek

Kvůli specifické konstrukci svých skel mají jednu vlastnost, která je často vnímána jako nevýhoda zrcadlových brýlí. Je to zatemnění viděného obrazu. Zrcadlovky nejčastěji mají 3. kategorii zatemnění, což znamená, že blokují ostré světlo na úrovni od 8 do 18 % a poskytují velké zatemnění. Tento efekt může být vnímán jak jako výhoda, protože naše oči ve tmavším světle se méně unavují, což brání jejich nadměrnému mrkání, tak jako nevýhoda, protože může omezovat viditelnost ve večerních hodinách.

Jak vybrat zrcadlové brýle pro každodenní nošení?

Zrcadlové brýle, stejně jako jakékoli jiné brýle, by měly odpovídat tvaru vaší tváře. Obrovský výběr různých modelů na trhu toto úkol značně usnadňuje. Už rychlá návštěva v našem obchodě ukazuje, že si můžete vybírat mezi různými barvami zrcátek a tvarem rámečků. O tom, jak vybrat správné obruby, jsme již psali zde, takže pokud si nejste jistí, které zrcadlové brýle vám budou nejlépe sedět, určitě hledejte takové informace v dalších příspěvcích na našem blogu.

Zaměřme se na to, jaké vlastnosti by měly mít vaše první zrcadlové brýle. Před nákupem svého prvního páru se ujistěte, zda vybraný model má příslušné certifikáty PN-EN-1836+A1:2009. Takové zrcadlovky splňují evropské normy, které byly vypracovány v souladu s lékařskými doporučeními.

Nezapomeňte se také ujistit, zda jsou vaše vysněné zrcadlové brýle také slunečními brýlemi. Zní to divně? Bohužel, stále více takových brýlí prodávaných na internetu nemá dostatečně vysoké filtry. Nejlépe se vybavte zrcadlovkami s filtrem UV400 kat 3, který poskytuje optimální ochranu před sluncem.

Pro koho jsou zrcadlové brýle?

Vzhledem k tomu, že zrcadlové brýle nám nabízejí velmi dobrou ochranu proti slunci a vysoké odrazivosti světla, jsou ideální například pro řízení auta v velmi slunečných dnech. Skvěle si poradí také v zimních podmínkách na horském svahu, kde nás ochrání před nebezpečnými světelnými odrazy. A díky unikátnímu pocitu anonymity, který nám poskytují zrcadlové skla, budou skvělou volbou na první rande nebo pokerovou hru.

Nyní už víte, jaké výhody přináší vlastnictví zrcadlovek, nyní se rozhodněte, který model těchto unikátních brýlí jako první zavítá do vašeho šatníku!