Oční choroby a vady zraku se obvykle spojují s očním lékařem. Ale není to jediný specialista, který může diagnostikovat vadu zraku a pomoci vybrat správné brýle. Tím se může zabývat také optometrista.

Kdo je optometrista?

Je to osoba, která se zabývá kontrolou parametrů zraku. Provádí například testy ostrosti zraku, zorného pole, funkce zrakových drah, nitroočního tlaku, pohybu oční bulvy nebo svobody vidění. Detekuje a diagnostikuje vady zrakového systému – krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus atd. Poté vybírá vhodné brýle, kontaktní čočky nebo doporučuje jiná řešení.

Optometrista také poskytuje poradenství – jak pečovat o zrak, o zrakový orgán, ale také jak se starat o brýle nebo kontaktní čočky. Může také doporučit rehabilitaci zrakového systému, ukázat vhodná cvičení. V obtížnějších případech může samozřejmě odkázat na očního lékaře.

Optometrista pro vyšetření využívá mnoho moderních diagnostických přístrojů (např. topograf, oftalmoskop, refraktometr). Taková lékařská zařízení umožňují podrobnou analýzu vašeho zraku.

Zajímavost – slovo optometrie má svůj původ v řečtině. Optos znamená viděný a metro – měření.

Kde najít optometristu?

Optometrista je v Polsku stále velmi neoblíbenou profesí. Statisticky je v Polsku na milion obyvatel pouze asi 35 optometristů. To je podstatně méně než evropský průměr. Pro srovnání, ve Španělsku je tento poměr více než 350 optometristů na milion obyvatel.

Kdo se může stát optometristou?

Aby se stát optometristou, je nutné absolvovat speciální vysokoškolské studium. V Polsku je možné studovat obor optometrie na několika vysokých školách. Tyto studijní programy jsou nabízeny jak na bakalářské, tak na magisterské a postgraduální úrovni.

Díky optometristům je možné se vyhnout dlouhým čekacím dobám u očního lékaře a navíc, pokud pracují v obchodě s brýlemi, můžete ihned využít jejich rad a vybrat si vhodné brýle.