Ačkoliv v poslední době svět brýlí ovládlo plastové šílenství, někteří zákazníci stále věrně volí kovové obroučky. Není to nic divného, protože mají k tomu silné argumenty. Co způsobuje, že i přes nový trend zákazníci stále vybírají klasické kovové brýle? Jaké výhody přináší nošení kovových brýlí a v čem jsou lepší než plastové modely? To jsou jen některé z otázek, na které odpověď najdete v tomto článku!

Malá lekce historie – odkud pochází kovové brýle?

I když to někoho možná překvapí, kovové brýle patří mezi nejstarší typy dioptrických brýlí. Jako první použil kov při výrobě brýlí slavný Salvino D'Armate, který je považován za vynálezce prvních brýlí. Jeho brýle měly obroučky právě z kovu a čočky byly vyrobeny z křemene.

Kovové brýle – jaké mají výhody a nevýhody?

Brýle z kovu a jejich výhody

  • nesmrtelný a univerzální vzhled – Hlavním rysem, který si zákazníci cení, je nesmrtelný vzhled kovových brýlí. Ty nikdy nevyjdou z módy. Co víc, kovové brýle jsou velmi univerzální, což znamená, že se skvěle hodí jak ke každodenním, tak i k elegantnějším, večerním outfitům.
  • nejodolnější – Brýle z kovu jsou také mnohem odolnější vůči všem druhům poškození než oblíbené plastové modely. Pokud patříte mezi neopatrné lidi, kteří si nevěnují příliš pozornosti tomu, jak uchovávají své brýle, kovové brýle budou rozhodně lepší volbou.
  • přesné nastavení – většina modelů brýlí vyrobených z kovu má velmi přesné uchycení na nosu pomocí tzv. nosníků. To umožňuje mnohem přesnější nastavení než u modelů "bez nosníků", které jsou časté u plastových modelů. Kovové brýle díky tomuto nastavení lépe sedí na místě a méně často sklouzávají z nosu.

Jaké nevýhody mají kovové brýle?

  • nehodí se pro korekční brýle pro osoby s výraznými vadami zraku – kovové brýle nejsou vhodné, pokud máte opravdu velké problémy se zrakem. Výrazná vada vyžaduje velké a tlusté čočky, a s tím si kovové brýle nemusí poradit. Tlusté čočky mají tendenci vypadávat z kovových obrouček.
  • alergie na nikel – osoby, které sní o kovových brýlích, ale mají alergii na nikel, musí být zvlášť opatrné. Některé modely mohou být zánětlivým faktorem pro jejich kožní problémy. Pokud máte alergii na nikel, jediné kovové brýle, které si můžete dovolit, jsou ty vyrobené z nerezové oceli nebo titanu.

Co dělá kovové brýle stále oblíbené?

Minimalismus, který charakterizuje brýle z kovu, způsobuje, že tyto modely patří mezi špičku nejpopulárnějších už více než století. Kovové brýle spojují klasiku s budoucností. Jsou jednoduché, ale přitahují pozornost. Taková hra kontrastů v jednom doplňku znamená, že se hodí do každého módního trendu.