Každý milovník dvou koleček potvrdí, že brýle jsou jednou z neodmyslitelných součástí cyklistického oblečení. Bez nich je rychlá a hladká jízda na kole prakticky nemožná. Jízda proti slunci nebo oslnění světelnými odrazy mohou být nejen nepříjemné, ale také nebezpečné. Jak tedy můžeme pečovat o svou bezpečnost při jízdě na kole? Kupujeme samozřejmě vhodné brýle.

Zjistěte, jaké brýle na kolo vybrat, abyste se postarali o svou bezpečnost!

Jaké brýle pro cyklistu?

  • Brýle na kolo by měly mít vhodný tvar

Při výběru brýlí na jízdu na kole bychom měli především věnovat pozornost jejich tvaru. Nejlépe se osvědčí obruba ergonomického tvaru, která se dobře přizpůsobí naší hlavě. Takový model sníží možnost pronikání slunečních paprsků skrze volné prostory, což výrazně zlepší komfort jízdy. Nejvíce přiléhavé modely jsou sportovní brýle na kolo, právě ty se nejlépe osvědčí zejména mezi milovníky silničních vyjížděk.

  • Vyberte správnou velikost

Nejčastější chybou je výběr nesprávné velikosti brýlí. Při výběru svých brýlí na kolo věnujte pozornost šířce obruby. Pokud máte dost jemný obličej, nesmí být širší než 135 mm, zatímco široké tváře by měly vybírat modely širší než 145 mm.

  • Vyberte lehké cyklistické brýle s gumovými stranicemi

Klíčovým aspektem, který ovlivňuje komfort vaší jízdy na kole, je hmotnost brýlí. Lehčí modely budou méně cítit na obličeji a dokonce na ně zapomenete, že je vůbec máte na nose. Takové exempláře také nezanechají charakteristický otisk na kůži, což ocení například lidé, kteří dojíždějí na kole do práce.

Dalším důležitým prvkem jsou stranice – ideálně by měly být gumové, díky čemuž se budou lépe „držet“ na obličeji. Můžete dokonce zvážit celé obruby vyrobené z gumy, ačkoliv známe lepší patent – elastický pásek, který spojuje stranice vzadu. Díky němu je riziko, že brýle na kole spadnou během jízdy, téměř nulové.

  • Při koupi slunečních brýlí na kolo věnujte pozornost UV filtrům

Ačkoliv to může znít divně, ne všechny sluneční brýle vám zaručí správnou ochranu před sluncem. Je důležité, aby jejich úroveň UV nebyla nižší než UV 400. Takový filtr blokuje 99,9% škodlivých slunečních paprsků. Navíc věnujte pozornost také kategorii filtru. Filtry kategorie 4 se skvěle hodí na slunečné dny, zatímco UV 400 kat. 0 je ideální na noční jízdy.

  • Polarizace v brýlích zvýší vaši bezpečnost na kole

Nesprávně odražené sluneční paprsky od mokrého povrchu nebo kovových prvků nás mohou oslnit, což – vzhledem k rychlosti, s jakou se cyklisté pohybují – může skončit katastrofálně. Ať už se na svém jednokolce proplétáte mezi chodci nebo mezi auty, v případě nehody neohrožujete jen sebe, ale i ostatní účastníky silničního provozu. To je asi málo atraktivní perspektiva, že? Jen dodatečně zdůrazňuje, jak důležité jsou vhodné brýle pro zapáleného cyklistu. Aby jste se vyhnuli oslňujícím zábleskům během jízdy na kole, vybírejte polarizační modely – s nimi jste zcela v bezpečí!

Jaké brýle na kolo večer a jaké ve dne? Vliv kategorie UV na viditelnost cesty.

Doporučené modely brýlí pro jízdu na kole ve večerních hodinách mají trochu jiné směrnice než ty doporučené pro jízdu během dne. Nejčastěji kupované cyklistické brýle mají poměrně vysokou kategorii slunečního filtru, nejčastěji je to UV 400 kategorie 4 nebo kategorie 3. Takové čočky však mají poměrně silné ztmavení, což může ztěžovat noční vidění.

Při výběru brýlí na jízdu na kole musíme určit nejčastěji panující atmosférické podmínky a dobu dne, ve které se nejčastěji konají naše výlety – od nich bude záviset kategorie slunečního filtru našich cyklistických brýlí.

Brýle na kolo s filtrem UV 400:

  • kategorie 4 – cyklistické brýle s takovým filtrem se ideálně hodí na jízdu ve velmi slunečný den. Pohlcují až 99 % škodlivých slunečních paprsků. Velmi ztmavují viděný obraz.
  • kategorie 3 – takové modely se hodí na typické jarní nebo podzimní vyjížďky, kde množství slunce je spíše mírné.
  • kategorie 2 nejuniverzálnější model, který se hodí jak v létě, tak v zimě. Poskytují dobrý stupeň ochrany před sluncem, ale neztmavují obraz příliš.
  • kategorie 1 – osvědčí se, pokud vás při jízdě často doprovází hustá mlha. Jejich sluneční ochrana je již velmi nízká, ale stále dobře ochrání před větrem.
  • kategorie 0 – takzvané bezbarvé brýle na kolo. Jejich čočka je zcela průhledná, proto jsou ideální pro jízdu ve večerních hodinách. Nabízejí téměř žádnou sluneční ochranu.

Pojďme udělat malé shrnutí: Ideální brýle na kolo jsou dobře padnoucí, sportovní sluneční modely s UV 400, které jsou také polarizační. Jejich stranice by měly být gumové a pro extrémnější podmínky se ideálně hodí sportovní brýle s gumou. Co se týče kategorie filtru, měla by být individuálně vybírána s ohledem na dobu dne.

Pokud hledáte obchod, který nabízí levné a kvalitní brýle pro cyklisty, určitě si prohlédněte naši nabídku!