Proč mi žádné brýle nesedí? Ilustrační průvodce – jak vybrat brýle podle tvaru obličeje, abyste vypadali skvěle!

Jistě se vám už stalo, že jste přišli do obchodu zvědaví na nové brýle, které nosila modelka z reklamy, ale když jste konečně našli svůj vysněný model, zjistili jste, že na vás vypadají úplně jinak. To je naprosto normální!

Stejně jako naše oblečení nebo účesy – stejné věci budou vypadat zcela odlišně na různých lidech. Naše rozmanitost je úžasná, ale abychom vyzdvihli naši krásu, potřebujeme různá řešení – řešení, která budou přizpůsobena našemu tělu.

Brýle jsou neobyčejným módním doplňkem, protože zdobí centrální část našeho těla – naši tvář. Právě na ni lidé nejprve zvedají zrak, a proto stojí za to se o ni řádně postarat. Správně zvolené obruby mohou zúžit kulatý obličej a zmírnit čtvercovou čelist.

Úkolem brýlí je zdůraznit přednosti konkrétního tvaru obličeje a vyrovnat jeho disproporce. Přesný výběr brýlí při obrovském výběru modelů dostupných na internetu se zdá být nemožný, ale správné určení tvaru obličeje vám umožní zúžit skupinu hledání na několik modelů.

Neexistuje obličej, kterému by neseděly žádné brýle – jsou jen takové, které si ještě nenašly svůj správný model.

Přemýšlíte, jak sladit brýle s tváří? Fotografie a grafiky, které jste dosud našli na internetu, vám vůbec nepomohly? Nebo hledáte článek, který vám poradí, jaké obruby vizuálně omladí tvář? Pokud jste na některou z těchto otázek odpověděli kladně – jste na správném místě. Kromě toho, že se zde dozvíte, jak vybrat brýle podle tvaru obličeje, ukážeme vám také souvislost mezi brýlemi a barvou očí nebo vlasů. Ale pojďme věci postupně a nejprve se zamysleme nad prvním dilematem.

Nezbytným krokem, který vám umožní výběr ideálních obrub pro vaši tvář, je určení jejího typu. Problém je však v tom, že 95% zákazníků navštěvujících optické salony, kteří jsou přesvědčeni, že znají tvar své tváře, ho bohužel určují nesprávně. Čím to je způsobeno? Není možné na sebe pohlédnout objektivně – náš mozek vždy trochu zkreslí viděný obraz, a proto tak často nedokážeme odpovědět na otázku: jaké brýle se hodí k mé tváři.

Tento problém je obzvláště obtížný, když se potýkáme s otázkou, jak vybrat korekční brýle, které nosíme na obličeji většinu času. Tento dilema však není neřešitelné! V následujícím článku jsme připravili komplexní průvodce, který vám pomůže správn ě vybrat brýle k tváři. Jsme přesvědčeni, že po pečlivém přečtení následujících informací budete schopni konečně ideálně sladit brýle s vaším tvarem obličeje.

Jaký mám tvar obličeje? Poznejte typy obličejů a najděte ten svůj.

Člověk je nejušlechtilejším dílem umění a jeho portrét je nejpopulárnějším tématem využívaným umělci. Nezredukovatelná rozmanitost lidské krásy je úžasná, ale každá krása vyžaduje různá řešení. Pokud se vám dosud nepodařilo najít model obrub, který by odpovídal tvaru vaší tváře, pravděpodobně jste jej nebyli schopni správně určit. Speciálně pro vás jsme připravili krátké, ale výstižné popisy nejpopulárnějších tvarů obličejů. Udělejte první krok k výběru ideálních brýlí a určete svůj tvar obličeje.

Tvar obličeje

Oválný obličej

Oválný obličej

Oválný tvar obličeje se vyznačuje velmi vyváženými proporcemi. Obvykle jsou trochu delší a jejich čelist je mírně zaoblená a užší než čelo - představte si vajíčko otočené vzhůru nohama. Pokud jsou vaše lícní kosti nejširší částí obličeje, obličej je spíše delší než širší a máte poměrně vysoké čelo, pak váš obličej pravděpodobně má oválný tvar.

Kulatý obličej

Kulatý obličej

Kulaté obličeje jsou nejširší na linii lícních kostí a jejich horizontální a vertikální proporce jsou téměř stejné (obličej je stejně široký jako dlouhý). Brada u tohoto typu obličeje je vždy zaoblená.

Čtvercový obličej

Čtvercový obličej

Jsou strany vašeho obličeje rovné a čelistní linie má jen minimální zaoblení? Pokud navíc vzdálenost od spánků k čelisti je stejná jako šířka čelisti, pravděpodobně máte čtvercový tvar obličeje. Pro tento typ tvaru jsou charakteristické ostré rysy a výrazně zřetelná čelistní linie.

Obdélníkový obličej

Obdélníkový obličej

Pokud popis vašeho obličeje dokonale odpovídá čtvercovému tvaru, ale máte trochu prodlouženou, protáhlou linii, znamená to, že máte obdélníkový obličej. Jedná se o hybrid oválného a čtvercového obličeje – dlouhý obličej s výraznými hranami.

Romboidní obličej

Diamantový romboidní obličej

Jsou vaše lícní kosti širší než čelo a brada má dosti ostrý, hranatý tvar? To pravděpodobně znamená, že máte obličej ve tvaru diamantu. Ověřte si to: spojte na svém portrétním fotografii pravítkem střed linie vlasů s oběma lícními kostmi a poté vést linii od každé lícní kosti k bradě – vznikl romb? Nyní už můžete být jisti!

Obličej ve tvaru srdce

Trojúhelníkový obličej ve tvaru srdce

Majitelky obličeje ve tvaru srdce mají široké čelo, které tvoří silný kontrast s jemnou, úzkou bradou. Nejjednodušeji řečeno – tvář ve tvaru srdce vypadá trochu jako obrácený trojúhelník se zaoblenými rohy základny.

Pokud jste si již jistá svým tvarem obličeje, přejděte k další části článku, kde se dozvíte, jak vybrat brýle podle tvaru obličeje (fotografie).

Tvar obličeje a tvar brýlí – jak vybrat brýle podle tvaru obličeje?

Hledáte odpověď, jaké obruby jsou nejlepší pro kulatý obličej? Nebo vás zajímá oválný nebo čtvercový obličej? Množství průvodců odpovídajících na otázku, jaké brýle vybrat podle tvaru obličeje, může způsobit bolest hlavy. Bohužel, většina z nich je málo odborná a navíc se rady v nich prezentované významně liší. Následující tipy byly připraveny pro vás skupinou známých odborníků na image. Určitě si tuto stránku uložte do záložek, protože díky těmto radám už vždy budete vědět, jak vybrat sluneční i korekční brýle.

Před zahájením popisů pro jednotlivé tvary obličejů, chceme vám odhalit svaté pravidlo toho, jak vybrat brýle podle tvaru obli čeje. Při výběru brýlí byste měli mít na paměti jedno pravidlo jako mantru: kulatý tvar obličeje nezdobíme oválnými obrubami a čtvercový tvar obličeje se nespolčuje se svými geometrickými kolegy, ale mnohem lépe vypadá ve společnosti kulatých kamarádek. Pojďme se však vrátit k věci a odpovědět si na otázku o vztahu mezi brýlemi a tvarem obličeje.

Jaké brýle pro oválný obličej?

Co tu mnoho říkat – jste šťastná a upřímně se divíme, co děláte na této stránce. Neměli byste mít vůbec problém s tím, jak vybrat brýle pro váš tvar obličeje – téměř ve všem budete vypadat dokonale.

HLÍDEJTE SI:

Ve vašem případě nemusíte hledat nic speciálního – jste jako v bavlnce a téměř všechny tvary obrub budou pro vás vhodné. Jedinou radou, kterou vám můžeme dát, je zaměřit se na modely, jejichž horní rám je stejně široký jako nejširší část vaší tváře (lícní kosti).

Oválné brýle pro oválný obličej
Používejte oválné brýle
Kočičí oči pro oválný obličej
Hodí se vám kočičí tvary
Wayfarer pro oválný obličej
Hodí se vám wayfarery

TĚMTO MODELŮM SE VYHNĚTE:

Oversized brýle pro oválný tvar obličeje nebudou nejlepší volbou – pouze zakryjí ideální proporce vaší tváře.

Jaké brýle pro kulatý obličej?

Kulatý obličej by měl být především opticky prodloužen a zúžen pomocí našich brýlí.

HLÍDEJTE SI:

Sluneční nebo korekční brýle se čtvercovými nebo hranatými obrubami – kulatý obličej díky ostrým rámečkům bude vypadat mnohem štíhleji.

Brýle cat-eyes pro kulatý obličej
Používejte kočičí obruby
čtvercové brýle pro kulatý obličej
Hodí se vám čtvercové brýle
obdélníkové brýle pro kulatý obličej
Hodí se vám obdélníkové brýle

TĚMTO MODELŮM SE VYHNĚTE:

oválným obrubám, které zdůrazní plnost tváří, a příliš malým brýlím – vytvoří přílišný kontrast pro kulatý obličej, což nevýhodně zdůrazní jeho rozměry.

Jaké brýle pro čtvercový obličej?

V případě tohoto tvaru obličeje byste se měli zaměřit především na modely, které zmírní ostré linie čelisti.

HLÍDEJTE SI:

Brýle pro čtvercový tvar obličeje by měly mít kulaté nebo eliptické obruby. Zvláštní pozornost věnujte modelům bez obrub nebo s částečným rámečkem. Ideální brýle pro čtvercový tvar obličeje jsou takové, které mají tmavší barvu na horní části rámečku a světlejší na dolní – taková hra s barvami opticky prodlouží čtvercový obličej.

Kulaté brýle pro čtvercový obličej
Používejte kulaté obruby
velké brýle pro čtvercový obličej
Hodí se vám velké brýle
pilotní brýle pro čtvercový obličej
Hodí se vám pilotní brýle

TĚMTO MODELŮM SE VYHNĚTE:

Brýlím, které mají hranaté, čtvercové konce, protože to zdůrazní geometrii tvaru obličeje.

Jaké brýle pro obdélníkový obličej?

Při výběru brýlí pro obdélníkový tvar obličeje je třeba věnovat pozornost obrubám, které neutralizují hranatost čelistní linie a opticky zkrátí její délku.

HLÍDEJTE SI:

Spíše kulaté brýle dostatečně velkých rozměrů – opticky zkrátí vaši tvář.

tlusté brýle pro obdélníkový obličej
Hodí se vám tlusté obruby
oválné brýle pro obdélníkový obličej
Používejte oválné brýle
pilotní brýle pro obdélníkový obličej
Hodí se vám pilotní brýle

TĚMTO MODELŮM SE VYHNĚTE:

Příliš tenkým a hranatým obrubám.

Jaké brýle pro romboidní obličej (obličej ve tvaru diamantu)?

V závislosti na tom, co chcete dosáhnout, vyberte si obruby s zaoblenou formou, které zmírní ostré rysy obličeje, nebo hranaté obruby ve stylu cat-eyes (kočičí oči), které pomohou vyvážit linie obličeje.

HLÍDEJTE SI:

Hranaté obruby pro diamantový tvar obličeje ideálně vyrovnají disproporce obličeje. Pokud však preferujete zmírnění ostrých rysů, vyberte si kulaté modely.

velké oválné brýle pro diamantový obličej
Používejte oválné obruby
brýle kočičí oči pro diamantový obličej
Hodí se vám kočičí oči
brýle wayfarer pro diamantový obličej
Hodí se vám wayfarery

TĚMTO MODELŮM SE VYHNĚTE:

Úzkým hranatým brýlím.

Jaké brýle pro obličej ve tvaru srdce?

Podle všeho je otázka, jak vybrat brýle podle tvaru obličeje, nejčastěji kladena majitelkami obličeje ve tvaru srdce – ale není to tak strašné, jak se zdá. Brýle pro srdcovitý tvar obličeje by měly především minimalizovat viditelnost disproporcí mezi šířkou čela a šířkou čelisti.

HLÍDEJTE SI:

Brýle s širším rámečkem dole budou dokonale vyrovnávat proporce obličeje.

čtvercové obruby pro trojúhelníkový obličej
Používejte čtvercové obruby
oválné brýle pro trojúhelníkový obličej
Hodí se vám také oválné brýle
wayfarer pro trojúhelníkový obličej
Hodí se vám wayfarery

TĚMTO MODELŮM SE VYHNĚTE:

Těžkým, tmavým obrubám s tlustým horním rámečkem – ty upoutají pozornost na čelo a zdůrazní disproporce v horizontálních liniích.

Jak vybrat brýle podle svého typu krásy? Barevný průvodce světem brýlí.

Nyní, když už víte, jaké brýle se hodí k jakému tvaru obličeje, pojďme k dalšímu kroku. Výběr obrub se totiž nekončí jen výběrem jejich tvaru - před vámi je ještě jeden důležitý krok, a to výběr barvy. Tento krok je často přehlížen, jak soukromými osobami, tak optiky, a tak často vybíráme první dostupný model. To je vážná chyba! Brýle jsou vaším nejdůležitějším módním doplňkem - zdobí přece vaši tvář. Dokážete si představit, že po přípravě denního outfitu si vezmete první náhodnou kabelku ze skříně? Samozřejmě, že ne. Proč tedy tento krok tak často přehlížíme při výběru našich brýlí? Znalost vaší barevné palety je důležitým prvkem, bez kterého nejsme schopni odpovědět na otázku, jak vybrat obruby k obličeji. Snažte se vyhnout pokušení koupit obruby, jejichž barva se hodí ke všemu. Místo toho si vyberte barvu, která bude dokonale ladit s vaší přirozenou barevnou paletou.

Jak vybrat brýle podle odstínu pleti?

Nejdůležitějším krokem je určení vašeho odstínu pleti. Můžeme je rozdělit do dvou základních skupin: chladné odstíny a teplé odstíny. Chladná pleť má viditelné odst íny modré nebo růžové, zatímco teplé pleti mají broskvový nebo žlutavý odstín. Pravidlo, jak vybírat brýle podle barvy pleti, je docela jednoduché - teplé barvy vypadají dobře s teplými a chladné s chladnými. Pokud máte tedy teplý tón pleti, vyberte si béžové, hnědé, růžové, zlaté, žluté, červené nebo zelené obruby dámských brýlí. Jak vybrat brýle pro chladný typ krásy? Sáhněte po černé, šedé, bledě růžové, modré nebo fialové.

Které brýle pro chladný tón pleti?

fialové brýle pro chladný tón pleti
Fialové brýle
modré brýle pro chladný tón pleti
Modré brýle
šedé brýle pro chladný tón pleti
Šedé brýle
růžové brýle pro chladný tón pleti
Růžové brýle

Které brýle pro teplý tón pleti?

hnědé brýle pro teplý tón pleti
Hnědé brýle
růžové brýle pro teplý tón pleti
Růžové brýle
zelené brýle pro teplý tón pleti
Zelené brýle
žluté brýle pro teplý tón pleti
Žluté brýle

Jak vybrat brýle podle barvy očí?

Barva očí je dalším rozhodujícím faktorem, který vám pomůže při výběru ideálních dámských i pánských brýlí. Při rozhodování o barvě nových brýlí si musíte položit otázku: Chcete, aby vaše nové korekční brýle upoutaly pozornost, nebo hledáte něco univerzálnějšího a střídmějšího? Pokud máte rádi pozornost, vyberte si brýle, které budou kontrastovat s barvou vašich očí, zatímco pokud preferujete střídmější vzhled, volte barvu odpovídající neutrálním odstínům.

Jaké brýle pro hnědé oči?

Většina hnědých očí vypadá skvěle s jasnějšími odstíny, které vytvářejí kontrast s tmavými zornicemi, například béžovou nebo slonovinovou. Pokud chcete vyniknout, zvolte sluneční brýle v barvě světle zelené nebo ledově modré.

béžové brýle pro hnědé oči
Béžové brýle
bílé brýle pro hnědé oči
Bílé brýle
modré brýle pro hnědé oči
Modré brýle
zelené brýle pro hnědé oči
Zelené brýle

Jaké brýle pro zelené oči?

Držitelky zelených očí by měly věnovat pozornost slunečním nebo korekčním brýlím v červené barvě, která bude ideálním doplňkem k zelené barvě očí. Pro střídmější varianty se zaměřte především na zlaté a hnědé odstíny, protože takové barvy brýlí vždy vypadají skvěle se zelenýma očima.

Hnědé brýle pro zelené oči
Hnědé brýle
červené brýle pro zelené oči
Červené brýle
zlaté brýle pro zelené oči
Zlaté brýle

Jaké brýle pro modré oči?

Majitelkám královských modrých očí doporučujeme přírodní odstíny hnědé a šedé. Pro ty, kdo mají rádi trochu odvážnější řešení, se budou hodit také oranžové obruby, které nejlépe vyniknou modrou barvou očí.

hnědé brýle pro modré oči
Hnědé brýle
oranžové brýle pro modré oči
Oranžové brýle
šedé brýle pro modré oči
Šedé brýle

Jaké brýle pro kaštanové oči?

A co když máte kaštanové oči? Obklopte své oči zelenými nebo hnědými brýlemi, které budou ideálně ladit s kaštanovými očima. Obě tyto barvy poskytnou dokonalý kontrast a vyvážení této jedinečné barvě očí.

hnědé brýle pro kaštanové oči
Hnědé brýle
zelené brýle pro kaštanové oči
Zelené brýle

Jak vybrat brýle podle barvy vlasů?

Dalším klíčovým faktorem, který bychom měli zvážit při výběru slunečních nebo korekčních brýlí, je barva vlasů. Přemýšlíte, jak vybrat sluneční brýle podle barvy vlasů? Musíte vzít v úvahu několik aspektů, ale nejdůležitější je tón vaší kštice . Opět bychom měli postupovat podle stejného pravidla jako při výběru brýlí podle tónu pleti - teplé barvy se hodí k teplým a chladné k chladným.

Jaké brýle pro blond vlasy? Poznejte vhodné obruby pro blondýnky.

Vlasy ve světlém teplém blond tónu vytvoří dokonalou kombinaci s hnědými, zlatými a růžovými barvami. Blondýnky s chladnějším odstínem by měly věnovat pozornost černé, modré a fialové barvě.

K chladnému tónu blond vlasů se hodí:
černé brýle pro chladné blond vlasy
Černé brýle
fialové brýle pro chladné blond vlasy
Fialové brýle
modré brýle pro chladné blond vlasy
Modré brýle
K teplému tónu blond vlasů se hodí:
hnědé brýle pro teplé blond vlasy
Hnědé brýle
růžové brýle pro teplé blond vlasy
Růžové brýle
žluté brýle pro teplé blond vlasy
Žluté brýle

Jaké brýle pro hnědé vlasy?

Pro teplejší odstíny hnědé se obzvláště doporučují barvy zelená, červená a zlatá. Dámy s chladnějšími odstíny by se měly zaměřit na výběr obrub v barvách jako je černá nebo modrá. Také bude vhodná béžová barva, která dokonale zvýrazní hloubku hnědé.

Jaké brýle pro chladno-hnědé vlasy?

Vlasy v teplém blond odstínu vytvoří dokonalou kompozici s hnědou, zlatou a růžovou. Světlovlasé v chladnější tonaci by měly věnovat pozornost barvám černá, modrá a fialová.

K chladnému tónu hnědé se hodí:
béžové brýle pro chladné hnědé vlasy
Béžové brýle
černé brýle pro chladné hnědé vlasy
Černé brýle
modré brýle pro chladné hnědé vlasy
Modré brýle
K chladnému tónu hnědé se hodí:
červené brýle pro teplé hnědé vlasy
Červené brýle
 
zelené brýle pro teplé hnědé vlasy
Zelené brýle
 
žluté brýle pro teplé hnědé vlasy
Žluté brýle
černé brýle pro černé vlasy
Červené brýle
 
šedé brýle pro černé vlasy
Šedé brýle

Jaké brýle pro šedivé vlasy?

Pro dámy s šedivými vlasy jsou nejvhodnějšími barvami odstíny bílé, šedé a černé. Vyhněte se brýlím v béžové nebo hnědé barvě, protože ty zničí jakýkoliv kontrast obličeje.

Pro dámy s šedivými vlasy jsou nejvhodnějšími barvami odstíny bílé, šedé a černé. Vyhněte se brýlím v béžové nebo hnědé barvě, protože ty zničí jakýkoliv kontrast obličeje.
Bílé brýle
 
Pro dámy s šedivými vlasy jsou nejvhodnějšími barvami odstíny bílé, šedé a černé. Vyhněte se brýlím v béžové nebo hnědé barvě, protože ty zničí jakýkoliv kontrast obličeje.
Šedé brýle
 
černé brýle pro šedivé vlasy
Černé brýle

Víte už, jak vybrat brýle podle tváře? Doufáme, že ano!

Pro dámy s šedivými vlasy jsou nejvhodnějšími barvami odstíny bílé, šedé a černé. Vyhněte se brýlím v béžové nebo hnědé barvě, protože ty zničí jakýkoliv kontrast obličeje.

Jak vybrat brýle podle tvaru tváře? Jaké brýle mi sedí, s ohledem na moje oči, pleť a vlasy? Jak vybrat sluneční brýle a jak dioptrické? Věříme, že náš článek vám poskytl odpovědi na všechny tyto otázky. Pamatujte si však, že výše uvedená pravidla by měla být pro vás pouze vodítkem.

Především byste měli vybrat brýle, ve kterých se budete cítit skvěle. Člověk je příliš složitá bytost, a proto ho zařadit do šablonových rámců typů krásy nebo typických tvarů obličeje je nesmírně obtížné. Doufáme však, že náš příspěvek vám pomohl při rozhodování o nákupu.

Nejdůležitější je, abyste si, ať už plánujete koupit sluneční nebo dioptrické brýle, vybrali modely, které se vyznačují nejvyšší kvalitou materiálů. Váš zrak je jedinečný a poškodit tento křehký orgán není vůbec těžké. Je důležité, aby vámi vybraný model měl odpovídající sluneční filtr (nejlépe UV400 kat.3). Nedostatečná ochrana zraku před slunečním světlem může mít fatální následky - přispívá k předčasnému vzniku vrásek a je přímou příčinou mnoha očních onemocnění.

Konec teorie, čas na praxi! Předali jsme vám veškeré naše znalosti o tvarech obličejů a typech krásy. Nyní už víte, jak vybrat brýle podle tvaru mužské i ženské tváře a také jakou barvu zvolit, aby zdůraznila přednosti vaší krásy. Využijte tuto znalost a dopřejte si pár vysněných brýlí!