Co je to polarizace? Jak fungují polarizační brýle?

Sluneční světlo je vyzařováno ve všech směrech a jeho jednotlivé vlny se šíří v náhodných orientacích. Tento typ světla se nazývá nepolarizované světlo. Když světelné paprsky narazí na nějakou "překážku" s plochým, odrazivým povrchem (např. voda), odražené vlny podléhají jevu polarizace a přestávají mít náhodný směr.

Světelné paprsky budou více uspořádané a jednosměrné (polarizované) – odrážejí se více ve vodorovném směru. Zvýšené uspořádání slunečních paprsků vyvolává nebezpečně vysokou intenzitu světla, která může vést k vizuálnímu nepohodlí zvanému oslnění.

Tento jev je zvláště nebezpečný pro řidiče, protože je považován za příčinu mnoha dopravních nehod. Tento škodlivý jev však můžete předejít nošením slunečních brýlí s polarizací.

Zajímá vás, co je to polarizace v brýlích a jak funguje? Již spěcháme s vysvětlením!

Zajímavostí je, že polarizační brýle vznikly jako "vedlejší vynález" vědců NASA z Laboratoře reaktivního pohonu, kteří zkoumali oči orlů. Vědci se snažili objevit faktory odpovídající za dokonalou kvalitu vidění těchto ptáků.

Během výzkumu se ukázalo, že za ideální vidění orlů odpovídá olej v oku orla, který kontroluje určité vlastnosti světla, rozptyluje je a redukuje délky světelných vln. Vědci využili toto objevení k vytvoření unikátních polarizačních filtrů, které jsou aplikovány na čočky slunečních brýlí.

Pro vytvoření polarizačních brýlí se využívá speciální chemická látka, která je laminována ve vertikálním vzoru na čočkách brýlí, díky čemuž je blokováno vodorovné světlo zodpovědné za tzv. oslnění. Obraz viděný skrze polarizační brýle může být trochu tmavší než ten viděný skrze běžné brýlové čočky, ale eliminace světelných odlesků zlepšuje detailnost výhledů.

Co si vybrat: sluneční brýle s polarizací nebo bez?

Rozhodnutí o koupi nových slunečních brýlí je spojeno s dilematem, zda potřebujeme polarizaci v našem novém doplňku. Sluneční brýle s polarizací jsou obvykle o 20–30% dražší než modely běžných brýlí, ale výhody plynoucí z čoček s polarizačním filtrem jednoznačně převažují nad tímto cenovým rozdílem.

Brýle s polarizací se doporučují:

 • lidem, kteří tráví hodně času venku
 • lidem trpícím na sluneční přecitlivělost a fotofobii
 • lidem s citlivými očima
 • dětem
 • řidičům
 • rybářům
 • cyklistům
 • golfistům
 • tenistům

Nošení polarizačních brýlí se zvláště doporučuje lidem, kteří tráví hodně času na slunci nebo mají citlivé oči. Polarizované čočky vám umožní lepší vizuální komfort, což přispěje k výrazně méně častému mhouření očí a tření očí. Unavené oči jsou velmi častou příčinou silných migrén, které se objevují ve slunečné dny – jednoduchá změna z běžných slunečních brýlí na modely s polarizací vám může pomoci zbavit se obtěžujících bolestí hlavy.

Polarizační brýle – výhody

Kromě toho, méně časté mhouření očí je také skvělou prevencí proti vráskám. Kůže kolem očí je zvláště tenká, a proto je nejčastěji prvním místem na naší tváři, kde se objevují mimické vrásky. Nošením polarizačních brýlí můžete zpomalit stárnutí kůže a snížit takzvané vrásky kolem očí.

Další výhodou je samozřejmě eliminace nebezpečného oslnění. Polarizační brýle jsou naprosto nezbytným doplňkem každého řidiče, který řídí své auto ve slunečné dny. Filtry obsažené v brýlích s polarizací zablokují nechtěné odlesky světla a výrazně zlepší komfort vidění během jízdy autem. Eliminace jevu oslnění jistě ocení i rybáři! Polarizační čočky zvyšují viditelný kontrast obrazu, což umožňuje mnohem lepší viditelnost ryb pod hladinou vody.

Brýle s polarizací se nedoporučují:

 • při lyžování
 • při létání
 • při obsluze těžkého strojního zařízení
 • při noční jízdě autem

Ačkoliv polarizační čočky skvěle chrání oči před oslepujícím světlem a zlepšují kontrast obrazu, mají také své nevýhody a nejsou doporučeny pro každou situaci.

Polarizační brýle – nevýhody

Brýle s polarizací se nedoporučují při lyžování. Při tomto sportu jsou odlesky světla velmi užitečné, protože nám pomáhají rozlišit povrch sněhu od ledu. Polarizace také nepomůže pilotům řídícím letadlo – pilotům se doporučují obyčejné sluneční brýle, protože během letu mohou polarizační čočky ztěžovat vidění a čtení z GPS displejů. Polarizační čočky mohou výrazně ztěžovat komfort vidění LCD displejů, a proto nejsou doporučeny, pokud je nutné používat navigační obrazovku. Z tohoto důvodu se brýle s polarizací odradzají jak pilotům, tak i operátorům těžkých strojů.

Také je vhodné se vzdát brýlí s polarizací, pokud plánujete řídit auto v noci. Polarizace v brýlích způsobuje ztmavení viděného obrazu, což výrazně zhoršuje kvalitu vidění v pozdních hodinách.

Jak sama vidíš, existují situace, kdy jsou brýle s polarizací rozhodně doporučeny, ale v některých podmínkách jejich použití má také své nevýhody. Na základě výše uvedených informací týkajících se toho, co polarizace v brýlích poskytuje, musíš sama rozhodnout, které vlastnosti jsou pro tebe důležitější a výběr jakých brýlí ti zajistí větší bezpečnost.

Jakou sluneční ochranu poskytují polarizační brýle?

Co to znamená, že brýle mají polarizaci, už víš. Při nákupu bys ale měla věnovat pozornost jedné věci – ochraně UV. Polarizační brýle a sluneční brýle s UV filtrem nejsou totéž. Běžné brýle s polarizací nám tedy nezajistí ochranu před škodlivým působením slunečních paprsků, a sluneční brýle bez polarizace nás neochrání před oslněním. Nejlepším řešením je tedy koupit polarizační brýle s UV filtrem, které do tvého zorného pole propustí pouze svislé světelné paprsky a ochrání tě před škodlivým slunečním zářením.