Na trhu slunečních brýlí se objevuje stále více různých modelů, které se liší nejen tvarem a barvami, ale také typem čoček. S ohledem na způsob barvení čoček rozlišujeme 2 typy: jednobarevná skla a gradientní skla.

Jaké čočky bychom tedy měli vybrat pro sluneční brýle – jednobarevné nebo gradientní? V čem spočívá rozdíl?

Gradientní skla – co to znamená?

Čočka v brýlích s gradientním zabarvením není jednobarevná. Její barva je nahoře tmavší a směrem dolů se stává stále světlejší. Někdy může být spodní část skla zcela průhledná.

Gradientní zabarvení se aplikuje na čočky nejen z estetických důvodů, ačkoliv musíme uznat, že takto vypadají velmi impozantně. Gradientní skla v brýlích omezují přístup slunečních paprsků padajících shora. Nezatemňují obraz tak silně jako klasické jednobarevné čočky. Barvy viděné skrze gradientní skla jsou mnohem bližší skutečným odstínům. Díky těmto vlastnostem se gradientní skla hodí lépe pro večerní procházky městem nebo v zamračené dny.

Gradientní skla mají několik výhod, z nichž největší je nepochybně široké zorné pole a přizpůsobení jasu podle atmosférických podmínek – v případě ostrého slunce stačí posunout brýle, a když světlo není tak intenzivní, lze se dívat skrze téměř bezbarvou část skla. To má také velký význam při slunečném počasí, kdy světlo padá shora – horní, tmavá část čočky chrání oči, zatímco zorné pole většinou není narušeno zatemněnou částí.

Jednobarevné čočky v brýlích

Sluneční brýle s jednobarevnou čočkou a kategorií zatemnění 1 nebo 2 nemusí být v každé situaci dostatečné a nebudou dostatečně chránit zrak před ostrým sluncem, zatímco kategorie 3 a 4 bude nevhodná v uzavřených prostorách nebo při menší intenzitě slunečních paprsků.

Stává se také, že nejsme zvyklí nosit sluneční brýle a jednobarevné zatemnění čočky se nám může zdát nepřirozené a nepohodlné. V těchto případech je kompromisem právě gradientní čočka.

Kdy zvolit gradientní brýle a kdy jednobarevné?

Ačkoliv gradientní brýle mohou zlepšit naše zorné pole, neměly by být používány například při řízení vozidel. Nedokážou dostatečně chránit řidiče před jevem zvaným oslnění, které je zvláště nebezpečné při jízdě. Kvůli možnému oslnění světlem odraženým od povrchů se gradientní brýle také nehodí pro zimní sporty.

Pokud záleží na tom, aby barvy viděné skrze čočku co nejlépe odpovídaly skutečnosti, vyberte si gradientní brýle, ale pokud máte citlivé oči nebo často řídíte vozidla, jednobarevné brýle budou rozhodně lepší volbou.

Doufáme, že po přečtení tohoto článku je pro vás odpověď na otázku, jaké brýle jsou pro vás nejlepší: gradientní nebo jednobarevné, zřejmá!